W sercu tradycji

Kultywowanie tradycji i tożsamości miasta polega na zachowaniu i promowaniu dziedzictwa kulturowego poprzez organizację wydarzeń, takich jak festiwale, koncerty czy wystawy, podkreślających unikalną historię Łęczycy, tutejsze obyczaje i wartości naszej społeczności. 

Łęczyca w sercu tradycji

%

Izba Pamięci Bitwy nad Bzurą

7.09.2024 – Uroczyste otwarcie ekspozycji „Bitwa nad Bzurą”

Ekspozycja poświęcona największej bitwie Kampanii Wrześniowej została otwarta na drugim piętrze łęczyckiego Ratusza.

Ekspozycja zawiera nie tylko eksponaty, ale także szczegółowe opisy początków kampanii wrześniowej i wzbogacona jest o multimedia. Co najważniejsze, jest ona bezpłatna. Zapraszamy do jej zwiedzania.

Godziny otwarcia:
– poniedziałek-czwartek – 10:00 – 15:30
– piątek-10:00 – 14:00
– sobota-niedziela – 10:00 – 16:00

%

Diabeł Boruta ambasadorem Łęczycy

Realizacja działań związanych z uczynieniem postaci Boruty ambasadorem Łęczycy jest w fazie konsultacji i przygotowań. Proponowane działania obejmują m.in.:
– stworzenie interaktywnego szlaku spacerowego śladami diabła Boruty, z uwzględnieniem łęczyckich legend;
–  włączenie postaci Boruty w gastronomię, zachęcając lokalnych przedsiębiorców do przygotowania „diabelskich” dań czy napojów, dostępnych w ich restauracjach;
– przygotowanie gadżetów z wizerunkiem diabła Boruty: koszulek, kubków, maskotek czy toreb, a także gier planszowych, odwołujących się do diabelskich legend i średniowiecznego rodowodu miasta.

To tylko niektóre z podejmowanych tematów w ramach budowy kompleksowej strategii uczynienia diabła Boruty ambasadorem Łęczycy. Ogłoszenie strategii planowane jest na lato 2025, zaś jej wdrożenie obejmować będzie całą najbliższą kadencję samorządu.

%

Górnicza wieża widokowa i kultywowanie tradycji górniczych

Podtrzymywanie górniczych tradycji miasta to przede wszystkim Barbórka, organizowana rokrocznie od 2022 roku – impreza kulturalna, skierowana do pracowników Łęczyckich Zakładów Górniczych, co roku przyciąga kilkaset osób, które mają okazję brać udział zarówno we mszy świętej, jak i koncertom czy pokazom filmów, odwołujących się do górniczych tradycji. Podsumowaniem Barbórki jest – jak za dawnych czasów – karczma piwna.

Przeniesienie górniczej wieży szybowej z prywatnego terenu na działki miejskie, a także przearanżowanie jej na wieżę widokową wymaga zrealizowania szeregu działań, począwszy od zbadania stanu wieży i nabycia jej od prywatnego właściciela, przez przygotowanie gruntów i projektu architektonicznego rewitalizacji konstrukcji, skończywszy zaś na przeniesieniu jej w planowane miejsce.

 

%

Skwer Pamięci na terenie dawnego cmentarza żydowskiego

Stworzenie Skweru Pamięci na terenie dawnego cmentarza żydowskiego w Łęczycy jest przewidziane jako finałowy etap upamiętnienia tych mieszkańców Łęczycy, którzy na stałe zapisali się w historii miasta, a których dziś już nie ma wśród nas. Na tę chwilę w ramach tych działań podjęto dwie inicjatywy:
– wyłonienie projektów i wykonawców murali, upamiętniających nieistniejące w przestrzeni miejskiej budynki: synagogę (skwer przy Alejach Jana Pawła II) oraz kościół ewangelicki (ul. Ozorkowska) – ogłoszono konkurs na pierwszy z murali na ścianie przy ul. Żydowskiej 1;
– tłumaczenie z języka hebrajskiego i publikacja Księgi Pamięci Łęczycy, publikacji na temat historii Żydów łęczyckich, począwszy od średniowiecza aż po okres powojenny (to wyjątkowa publikacja, która nigdy w całości nie została przetłumaczona ani opublikowana) – rozpoczęła się procedura pozyskiwania środków finansowych na realizację powyższego zadania, znaleziono już zespół translatorski oraz redaktora naukowego tłumaczenia.

Stworzenie projektu i realizacja Skweru Pamięci będzie trzecim etapem działań wokół upamiętnienia dawnych mieszkańców Łęczycy. Chcielibyśmy, aby projektowanie stało się udziałem samych mieszkańców w ramach partycypacji społecznej, a zachowywanie pamięci było też elementem rozmów, warsztatów czy spotkań naukowych dotyczących koegzystencji i tolerancji we współczesnym świecie.

 

%

Warsztaty rękodzielnicze z łęczyckimi tradycjami

%

Średniowieczne pawilony na Podzamczu

Masz do nas pytanie?

10 + 5 =