Nasz program to Łęczyca w sercu

Wiarygodni i kompetentni

Nie obiecujemy gruszek na wierzbie, ale patrzymy racjonalnie na potrzeby naszego miasta. Naszym celem jest stworzenie przyjaznej i rozwijającej się społeczności, opartej na przejrzystości, współpracy oraz trosce o dobro wszystkich mieszkańców. Pragniemy budować przyszłość naszego miasta poprzez realne działania, które będą odpowiadać na aktualne wyzwania oraz zapewniać lepszą jakość życia dla każdego z nas.

Łęczyca w sercu aktywności

Wspieramy inicjatywy promujące regularną aktywność, ponieważ wiemy, że prowadzi to do poprawy samopoczucia, lepszej koncentracji oraz wzmacnia zdrowie fizyczne i psychiczne naszej społeczności.

Przebudowa Stadionu Miejskiego im. Mirosława Andrysiaka

Przebudowa Stadionu Miejskiego im. Mirosława Andrysiaka obejmuje wymianę bieżni (na czterotorową bieżnię tartanową), renowację rzutni so pchnięcia kulą i stworzenie nowej, bezpiecznej rzutni do rzutu dyskiem, a także montaż masztów oświetleniowych, co pzwoli korzystać ze stadionu także po zmroku. Środki na ten cel zostały zarazerwowane w budżecie miasta na rok 2024.

Wsparcie dla miejskich stowarzyszeń sportowych

Każdego roku na wsparcie działalności stowarzyszeń sportowych miasto przeznacza ponad 500 tysięcy złotych, ale pomoc finansowa to nie wszystko: kluby mogą korzystać z miejskich obiektów na preferencyjnych warunkach, a jeśli tego potrzebują – pomagamy im w organizacji imprez i pozyskiwaniu sponsorów.

Rowerowa wąskotorowa!

Trasa turystyczna drezyn rowerowych od Borku po Topolę Królewską to jeden z pomysłów na wykorzystanie ciągnących się przez Łęczycę torów kolejki wąskotorowej. Choć negocjacje z właścicielem zabytkowego obiektu, spółką PKP, były żmudne i skomplikowane, to wygląda na to, że się udało i już w tym roku będziemy mogli przystąpić do realizacji tego pomysłu!

Pierścień Księżnej Salomei

Unikatowy projekt – połączenie ścieżką spacerową Parku Miejskiego, skansenu w Tumie, archikolegiaty oraz wczesnośredniowiecznego grodziska – wchodzi właśnie w fazę realizacji! Pierścień Księżnej Salomei (nazwany tak od imienia księżniczki, która w XII wieku mieszkała w Łęczycy) pozwoli mieszkańcom i turystom zbliżyć się do średniowiecznej historii miasta, obcując z fauną i florą podłęczyckich łąk i torfowisk.

Klub Seniora

Aktywność łęczyckich seniorów jest godna pozazdroszczenia i naśladowania! Podjęliśmy więc kroki, aby w miejskim lokalu przy ul. Zachodniej (po dawnej siedzibie biblioteki dla dzieci) stworzyć Klub Seniora – miejsce spotkań i działań dla najbardziej doświadczonych mieszkańców naszego miasta. W klubie seniorzy będą mogli podejmować rozmaite działania i aktywności, takie jak zajęcia rekreacyjne, warsztaty edukacyjne czy spotkania dyskusyjne. Chcemy, by to miejsce tętniło życiem i umożliwiało starszym mieszkańcom miasta aktywny udział w życiu społecznym!

Promowanie lokalnej aktywności

Aktywne uczestnictwo mieszkańców w wydarzeniach sportowych i rekreacyjnych to świetny sposób na budowanie więzi i relacji między łęczycanami. Ofertę rozgrywek tzw. „dzikich drużyn” – piłkarskich, siatkarskich, koszykarskich czy tenisowych – skierujemy zarówno do dzieci i młodzieży, jak i dorosłych mieszkańców naszego miasta. To nie tylko promocja aktywnego trybu życia, ale także budowanie ducha wspólnoty!

Wodny plac zabaw

To pierwsza tego typu inwestycja w naszym regionie – mamy nadzieję, że przysporzy naszym małym mieszkańcom sporo radości! Podpisana umowa na realizację wodnego placu zabaw opiewa na blisko 2 miliony złotych!

Park linowy w Parku Miejskim

Idąc za ciosem i korzystając z niegasnącej popularności pumptracków,  postanowiliśmy dorzucić kolejną atrakcję dla młodszych (i starszych) łęczycan. Zamiast zwykłego placu zabaw chcemy wybudować – albo raczej: podwiesić – park linowy. Spacerując w koronach drzew, możemy dobrze się bawić, podziwiać nasze piękne miasto, a przy okazji – zwalczać swoje strachy!

Ścianki wspinaczkowe w szkołach

Stawiamy na wszechstronny rozwój Naszych dzieci i młodzieży. Ścianka wspinaczkowa w każdej szkole podstawowej wykształci w nich determinację i pokonywanie własnych słabości.  Może odkryjemy nową Aleksandrę Mirosław?

Łęczyca w sercu tradycji

Kultywowanie tradycji i tożsamości miasta polega na zachowaniu i promowaniu dziedzictwa kulturowego poprzez organizację wydarzeń, takich jak festiwale, koncerty czy wystawy, podkreślających unikalną historię Łęczycy, tutejsze obyczaje i wartości naszej społeczności. 

Diabeł Boruta ambasadorem Łęczycy

W ciągu ponadtysiącletniej historii miasta, z Łęczycą związało się sporo znanych osób, ale chyba żadna z nich nie zaprzątała ludzkich dusz i umysłów tak bardzo jak legendarny Diabeł Boruta. Uczynienie z niego ambasadora miasta pozwoli wykorzystać jego potencjał turystyczny – choćby przez stworzenie „Borucich” maskotek czy gadżetów, książek dla dzieci pokazujących przyjazną twarz naszego diabła, czy materiałów multimedialncyh, w których Boruta gra główną rolę. Jesteśmy jednym z nielicznych miast, które swojego brand hero ma już dokładnie opisanego i wymyślonego. A może wcale nie jest wymyślony?

Izba Pamięci Bitwy nad Bzurą

Chociaż jedna z największych bitew Kampanii Wrześniowej rozegrała się tuż obok, to nie mamy w Łęczycy wielu artefaktów z tego wydarzenia. Chcielibyśmy umieścić je w multimedialnej przestrzeni w Ratuszu, która pozwoliłaby upamiętnić bitwę nad Bzurą w sposób, na jaki ów heroiczny zryw na to zasługuje.

Górnicza wieża widokowa

Kultywacja górniczych tradycji miasta to nie tylko organizacja Barbórki czy przygotowanie wystawy na temat Łęczyckich Zakładów Górniczych. Kolejnym etapem jest wykupienie (to mamy już za sobą) i umieszczenie na terenie miejskim wieży wydobywczej, która pozostała po ŁZG przy ulicy Kopalnianej,a już wkrótce stanie się częścią ścieżki spacerowej wokół miejskich zalewów.

Skwer Pamięci

Choć przed wojną ludność żydowska stanowiła potężny odsetek mieszkańców Łęczycy, to jej miastotwórcza obecność nie została w mieście w żaden sposób upamiętniona. Najlepszym hołdem dla tych łęczycan, którzy nie przetrwali wojny, będzie stworzenie Skweru Pamięci w miejscu dawnego cmentarza żydowskiego na rogu ulic Konopnickiej i Popiełuszki. Chcemy, by teren ten przestał straszyć, a stał się zadbanym i przyjaznym dla mieszkańców miejscem spotkań i nawiązywania relacji.

Warsztaty rękodzielnicze z łęczyckimi tradycjami

Łęczyca to – nomen omen – kopalnia pięknych tradycji, nie tylko tych górniczych, ale przede wszystkim ludowych. Chcielibyśmy ocalić je od zapomnienia, dlatego pragniemy stworzyć cykl warsztatów rękodzielniczych i kulinarnych dla dzieci i młodzieży, obejmujący tworzenie łęczyckich pająków, rzeźbienie w drewnie czy gotowanie lokalnych potraw.

Średniowieczne pawilony na Podzamczu

Stała ekspozycja w średniowiecznym stylu, do której wystawcy i sprzedawcy będę mieli całoroczny dostęp.

Łęczyca w sercu wydarzeń

Wspólne spędzanie czasu, wymiana doświadczeń i budowanie wspólnoty. Od znanych imprez, jak Międzynarodowy Turniej Rycerski, po niewielkie inicjatywy, jak rajdy turystyczne czy zawody sportowe – to właśnie te działania sprawiają, że Łęczyca jest w sercu wydarzeń!

Letnia Scena Kultury

„Letnia Scena Kultury” to pomysł na połączenie sił dwóch miejskich instytucji: zamkowego Muzuem oraz łęczyckiego Domu Kultury. Wykorzystanie artystycznego potencjału zamkowego dziedzińca w powiązaniu z organizowanymi na scenie DK koncertami czy spektaklami pozwoli stworzyć kameralną atmosferę dla różnego rodzaju wydarzeń.

Rozbudowa Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego

Żeby podnieść rangę Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego, nie trzeba wcale organizować go co tydzień ani stawiać pola bitewnego na podmokłym torfowisku. Wystarczy dobrze wykorzystać przestrzenie, które już mamy: zamek królewski, średniowieczny rynek i pobliski park świetnie się do tego nadają. Wydłużenie turnieju lub rozszerzenie go o koncerty i pokazy w innych miejscach pozwolą mieszkańcom i turystom jeszcze lepiej poznać czasy rycerskich zmagań.

Rozbudowa obchodów Dnia Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka jest imprezą, która od kilkunastu lat wpisuje się w kalendarz miejskich wydarzeń. Chcielibyśmy – nie rezygnując z części muzycznej –  rozbudować go o więcej atrakcji dla dzieci i młodzieży, takich jak zawody sportowe (kto jeszcze pamięta boisko do siatkówki plażowej na rynku albo mecze między samorządowcami a piłkarzami?), warsztaty kreatywne, teatrzyki, pokazy filmowe czy konkursy dla najmłodszych widzów.

Przystanek Kultura

Sprawimy, że dawna stacja kolejki wąskotorowej zacznie tętnić życiem! Wykupienie jej z rąk z PKP i rewitalizacja na wszechstronne miejsce spotkań i prezentacji łęczyckich artystów – tych uznanych i tych całkiem początkujących.

Łęczyca w sercu bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo niejedno ma imię, dlatego w tym względzie trzeba działać kompleksowo. Mowa tutaj nie tylko o bezpieczeństwie na ulicach, w parku czy w szkołach – ale także o zabezpieczeniu finansowym miasta, umożliwiającym korzystanie ze środków inwestycyjnych z europejskich i lokalnych programów operacyjnych. 

Bezpieczeństwo finansowe miasta

Mieliśmy już w historii Łęczycy władze, które może dobrze się bawiły, ale wpędziły miasto w długi i przespały okres finansowej hossy. Dzisiaj nie pora na wszelkiej maści obiecywaczy, ale na skuteczne, konsekwentne i wiarygodne zarządzanie naszymi wspólnymi pieniędzmi. Przez ostatnie pięć lat udało się zbilansować budżet, ograniczając deficyt o blisko 10 milionów złotych – dzisiaj pora na kontynuację inwestycji przy udziale krajowych i europejskich środków.

Więcej funkcjonariuszy na ulicach

Co roku przeznaczamy ponad 100 tysięcy złotych na dofinansowanie ponadnormatywnych patroli z połączonych sił Policji i Straży Miejskiej – będziemy zwiększać tę kwotę, by służby mundurowe były bardziej widoczne, a mieszkańcy czuli się bezpieczniej.

Walka z przemocą domową

Przemoc domowa to problem, który dotyka coraz większej ilości rodzin – walka z nim jest priorytetem  w polityce miasta. Programy edukacyjne i świadomościowe, wsparcie dla ofiar, opracowanie miejskich programów ochrony pokrzywdzonych, monitoring i analiza danych, a także kampanie informacyjne promujące wiedzę na temat środków pomocowych dla ofiar – to działania, które wdrożymy w celu przeciwdziałania przemocy domowej.

Monitoring przeciwko wandalom

Dążymy do objęcia całego miasta systemem monitoringu, co pozwoli skuteczniej chronić Łęczycę przed aktami wandalizmu. Szybkie rozpoznwanie winnych takich zdarzeń oraz nieuchronne kary za niszczenie wspólnej własności pozwolą uczynić miasto ładniejszym i bardziej przyjaznym.

Bezpieczeństwo mieszkaniowe

Skuteczna polityka w zakresie mieszkalnictwa socjalnego jest naszym priorytetem od początku mijającej kadencji – świadczą o tym chociażby dwa bloki wielorodzinne z mieszkaniami socjalnymi, które oddaliśmy do użytku w ubiegłym roku. Chcemy kontynuować te działania, ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa mieszkaniowego z wykorzystaniem środków Towarzystwa Budownictwa Społecznego – przeznaczone pod tę inwestycję działki przy ul. Ozorkowskie Przedmieście są już w rękach miasta, które otrzymało także promesę finansową z Krajowego Zasobu Budownictwa – czekamy na zgłoszenia chętnych!

Bezpieczeństwo drogowe

Tzw. „mała obwodnica miasta” (u. Kolejowa) pozwoliła odciążyć ruch w centrum miasta, ale przed nami kolejne działania. Rondo na skrzyżowaniu ulic Konopnickiej i Kaliskiej, którego pomysł został zarzucony przez poprzednią ekipę, pozwoli upłynnić ruch samochodowy i zwiększyć bezpieczeństwo pieszych. Planujemy także audyt przejść dla pieszych i poprawę infrastruktury w tym zakresie (wyniesienie przejść i poprawę oświetlenia), zwłaszcza w miejscach w pobliżu placówek oświatowych i budynków użyteczności publicznej.

Łęczyca w sercu inwestycji

Inwestycje stymulują rozwój Łęczycy, tworząc nowe miejsca pracy i  generując przychody dla lokalnej społeczności. Podnoszą komfort życia mieszkańców i budują atrakcyjność miasta jako miejsca do życia, pracy i wypoczynku. Przyczyniają się do poprawy estetyki przestrzeni publicznych w mieście, będąc narzędziem rewitalizacji i odnowy urbanistycznej.

Nowe działki w ŁSSE

Przygotowaliśmy cztery jednohektarowe działki inwestycyjne na terenach łęczyckiej podstrefy Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – wyposażyliśmy je w dojazd i dostęp do mediów, a teraz zaczynamy rozmowy z potencjalnymi inwestorami.

Nowy żłobek w Łęczycy

Miasto pozyskało ponad 2 miliony złotych dofinansowania na budowę nowego żłobka w Łęczycy – powstanie on w specjalnie wydzielonej części budynku Szkoły Podstawowej nr 4, a pomieści się w nim blisko pięćdziesiątka najmłodszych łęczycan! Dodatkowo, dzięki uzyskanemu dofinansowaniu, przez pierwsze trzy lata po powstaniu żłobek będzie udostępniony rodzicom nieal bez ponoszenia kosztów.

Budżet obywatelski

Udział mieszkańców w wydatkowaniu miejskich środków to absolutny priorytet – oprócz konsultacji i warsztatów chcemy zwiększać środki na realizację zadań wybranych w głosowaniu w ramach miejskiego budżetu obywatelskiego. Do tej pory BO pochłaniał około 100 tysięcy złotych w każdej z edycji – wiemy już, że środki te muszą być większe! 

Inwestycje mieszkaniowe

Dwa nowoczesne pięciopiętrowe bloki (w sumie dla 48 rodzin) z mieszkaniami na wynajem zostaną zlokalizowane przy ul. Ozorkowskie Przedmieście. Działki należą już do miasta, otrzymaliśmy także promesę finansową z Krajowego Zasobu Nieruchomości w wysokości 3,7 mln zł, ważną przez najbliższe pół roku – w tym czasie zaczniemy budować nowe mieszkania!

Zielona energia dla miejskich instytucji

Pozyskując zewnętrzne dofinansowania, wyposażamy miejskie instytucje w panele fotowoltaiczne. Źródła zielonej energii pojawiły się już na ośmiu budynkach użyteczności publicznej, co uważamy za bardzo dobrze wydane ponad 3 miliony złotych. 

Zaangażowanie mieszkańców w życie miasta

Partycypacja i budowa społeczeństwa obywatelskiego to filary demokracji – zarówno w wymiarze makro-, jak i w perspektywie lokalnej. Chcemy rozszerzać udział mieszkańców w podejmowaniu decyzji dotyczących urbanistyki, zieleni, kultury czy rekreacji. Przy organizacji warsztatów i konsultacji będziemy współpracować ze specjalizującymi się w tym organizacjami.

Łęczyca w sercu natury

Troska o miejską przyrodę to jeden z elementów dbania o estetykę miasta – tworzenie przyjemnej do życia przestrzeni, odpowiedniej do odpoczynku i rekreacji, łączy się z ochroną ekologicznej bioróżnorodności na terenach podmiejskich. Dbanie o przyrodę w mieście przyczynia się także do zwiększania ekologicznej świadomości mieszkańców i promowania postaw proekologicznych w życiu codziennym.

Projekt Bzura i Zalew Wschodni

To pomysł na największą inwestycję rekreacyjną w ostatnim czasie! Stworzenie tzw. Zalewu Wschodniego wraz z przesunięciem koryta Bzury pozwoli uniknąć zalewania terenów między Tumem a Łęczycą, a jednocześnie stworzy nową przestrzeń rekreacyjną dla mieszkańców. Towarzyszyć tej inwestycji będzie dalsza rewitalizacja Parku Miejskiego (zwłaszcza w dzikiej, południowej części), a w dalszej kolejności – stworzenie skansenu młyńskiego przy ulicy Tumskiej.

Rekreacja nad zalewami

Rewitalizacja ścieżek spacerowych wokół zalewów oraz stworzenie bazy rekreacyjnej spotkała się z ciepłym przyjęciem mieszkańców – będziemy więc kontynuować tę inwestycję, rozszerzając ją o kolejne miejsca aktywności: siłownie na świeżym powietrzu, miejsca do grillowania czy place zabaw.

Kąpielisko miejskie

Każdy element infrastruktury nad Zalewami Miejskimi pasuje do siebie jak puzzle. Dlatego kolejny element, jakim jest kąpielisko, dopełni całości.

Troska o zieleń miejską

Z roku na rok poprawia się jakość zieleni miejskiej – nowe nasadzenia w parku, na skwerach i terenach zielonych przyczyniają się do podniesienia wartości ekologicznej i estetycznej tych obszarów. Systematyczna opieka nad zielenią zapewnia bioróżnorodność i minimalizuje zużycie wody, pozwala także ograniczyć zanieczyszczenie powietrza i gleby.

Osiedlowe strefy relaksu

Inwestycje w jakość życia w mieście to nie tylko drogi czy budynki użyteczności publicznej – to także punktowe miejsca odpoczynku, w których można przysiąść i odetchnąć w otoczeniu zieleni. Stworzenie tego typu miejsc w różnych miejscach Łęczycy – na trasach spacerowych czy drodze powrotu z zakupów – pozwoli mieszkańcom nie tylko na chwilę odpoczynku, ale także nawiązywanie relacji społecznych.

Ogródki społeczne

To pomysł dla tych, którzy marzą czasami o swoim ogródku, ale mają takiej możliwości. Zaproponujemy miejsca, w których lokalna społeczność będzie mogła uprawiać warzywa, owoce czy zioła, działając na zasadzie współpracy i zaangażowania. Pozostające pod opieką wolontariuszy miejsca są świetną okazją do integracji społecznej, edukacji ekologicznej czy rewitalizacji terenów miejskich.

Masz do nas pytanie?

4 + 5 =