Mamy się czym chwalić!

Wydarzenia i osiągnięcia

Kiedy miasto funkcjonuje jak należy, wówczas łatwo można odnieść wrażenie, że wszystko dzieje się samo. To jednak efekt dobrego zarządzania – począwszy od urzędników, przez podległe miastu instytucje, skończywszy zaś na realizatorach miejskich inwestycji.
To zaangażowanie dziesiątek osób sprawia, że miasto funkcjonuje jak należy.
Warto się tym chwalić!

Nasze osiągnięcia 2018-2024

Odpowiedzialna polityka finansowa

Dbamy o nasze finanse! W ciągu pięcioletniej kadencji zmniejszyliśmy zadłużenie miasta o blisko 10 milionów złotych (to 1/8 całego budżetu Łęczycy)! Jednocześnie nie zrezygnowaliśmy z wydatków inwestycyjnych – z unijnych i lokalnych programów operacyjnych pozyskaliśmy blisko 30 milionów złotych na rewitalizacje, remonty i inwestycje w tkankę miejską!

W sercu wydarzeń

Począwszy od wielkich imprez: Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego i Międzynarodowego Dnia Dziecka, przez koncerty i spektakle, zawody lekkoatletyczne czy turnieje szachowe, rajdy turystyczne i miejskie uroczystości, aż po niewielkie wydarzenia: warsztaty, odczyty i wykłady – wśród wydarzeń organizowanych lub współfinansowanych przez miasto każdy znajdzie coś dla siebie!

Nie rzucamy słów na wiatr!

Z 18 deklaracji wyborczych z początku kadencji zrealizowaliśmy aż 16, wśród nich m.in. plany budownictwa socjalnego i komunalnego, rewitalizację kompleksu wodnego wokół zalewów miejskich, objęcie miasta monitoringiem i poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, uruchomienie budżetu obywatelskiego czy instalację źródeł czystej energii na budynkach użyteczności publicznej. Dotrzymujemy słowa!

Rekreacja nad zalewami

Promenada z ławeczkami i miejscami do grillowania, plaża, molo, przystań kajakowo-rowerowa wraz z wypożyczalnią sprzętu sprawiają, że łęczyckie zalewy odżyły. A to jeszcze nie koniec prac w tym zakresie!

Odetchnij w parku pełną piersią!

Rewitalizacja parku miejskiego wciąż trwa, ale już teraz gołym okiem widać, co się zmieniło: przybyła tężnia solankowa wraz z miejscami do siedzenia, odnowiliśmy parkową małą architekturę, stworzyliśmy pumptrack dla miłośników wyczynowej jazdy na rowerze (gdyby brakło miejsca, to drugi jest koło zalewów), a także wybieg dla psów z urządzeniami do treningu agility. I to nie jest nasze ostatnie słowo!

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym

Dzięki wybudowaniu małej obwodnicy miasta ograniczyliśmy korki przy ulicy Belwederskiej oraz Ozorkowskiej. Kolejnym krokiem jest wykonanie oświetlenia ulic stanowiących obwodnicę: Kolejowej i Górniczej – umowy na to działanie zostały już podpisane.

Bezpieczeństwo w mieście

Coroczne dofinansowanie do patroli ponadnormatywnych z połączonych sił Straży Miejskiej i Policji pozwala lepiej walczyć z drobną przestępczością i wandalizmem. Pomaga im w tym całodobowy monitoring miejski, którego rozszerzenie jest jednym z priorytetów nadchodzącej kadencji.

Wspólnie pokonaliśmy pandemię!

Łatwo o tym zapomnieć, ale jeszcze trzy lata temu nasze życie wyglądało całkiem inaczej. Dzięki współorganizowanym przez miasto punktom szczepień oraz zapewnieniu transportu do tych punktów, Łęczyca uzyskała jeden z najlepszych w Polsce wyników wyszczepienia mieszkańców (kategoria: małe gminy). Dzięki temu nie tylko jesteśmy bezpieczniejsi, ale otrzymaliśmy milion złotych na wsparcie łęczyckiej ochrony zdrowia!

Łęczycka Karta Seniora

Zniżki u łęczyckich partnerów akcji, a także możliwość bezpłatnego parkowania oraz  bezpłatnego korzystania z przejazdów komunikacją PKS na terenie miasta – to korzyści z wprowadzonej przez nas Łęczyckiej Karty Seniora. Dzięki ogromnemu zainteresowaniu mamy pewność, że usług i zysków dla posiadaczy kart będzie przybywać!

10 

Szanujemy tradycję!

Powojenna Łęczyca rozwinęła się dzięki kopalni rudy żelaza – i choć to właśnie górnicy odbudowywali nasze miasto, to do tej pory w żaden sposób tego nie uczczono. Od dwóch lat dla emerytowanych pracowników kopalni organizujemy imprezę barbórkową, zaś w 2023 roku w podziemiach Ratusza otworzyliśmy wystawę na temat Łęczyckich Zakładów Górniczych, złożoną w dużej mierze z eksponatów podarowanych przez mieszkańców miasta. Imieniem „Łęczyckich Górników” nazwaliśmy także rondo w pobliżu dawnej kopalni.

11 

Doceniamy łęczyckich Prometeuszy!

Wiemy, że w Łęczycy jest mnóstwo osób o wielkich sercach, które nie zważając na okoliczności niosą pomoc dla potrzebujących i promują Łęczycę na całym świecie. Organizowana od dwóch lat gala wręczenia statuetek „Łęczyckiego Prometeusza”, zapoczątkowana przez burmistrza Pawła Kuleszę, pozwala uhonorować ich zaangażowanie i poświęcenie.

12 

Inwestujemy w drogi i parkingi!

Ulice: Związku Walki Zbrojnej, Dominikańska i Pułaskiego zyskały nowe nawierzchnie, całkiem przebudowano wjazd do Łęczycy od północy (Rondo OO. Bernardynów) oraz od południa (Rondo Łęczyckich Górników), stworzono małą obwodnicę miasta na ulicach Kolejowej i Górniczej. Nowe parkingi powstały przy ul. Kaliskiej (koło cmentarza) czy na osiedlu Dworcowa.

13 

Nowe tereny inwestycyjne

Cztery działki – każda o wielkości jednego hektara – zostały przygotowane jako nowe tereny inwestycyjne w łęczyckiej podstrefie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Czekamy na inwestorów i nowe miejsca pracy!

14 

Inwestujemy w najmłodsze pokolenie

Blisko pięćdziesięcioro najmłodszych łęczycan zmieści się w nowym żłobku, który powstaje w wydzielonej części budynku Szkoły Podstawowej nr 4. Otrzymane dofinansowanie pozwoli udostępnić to miejsce rodzicom niemalże bezkosztowo przez trzy lata od otwarcia. Inwestycja za niemal 2 miliony złotych powstanie jeszcze w tym roku.

15 

Pierścień Księżnej Salomei – rusza budowa

Inwestycje – zwłaszcza te duże – nie dzieją się z dnia na dzień. Pomysł Pierścienia Księżnej Salomei, czyli szlaku spacerowego łączącego Łęczycę i Tum, powstał niemal na początku kadencji, ale covidowe lockdowny skutecznie przesuwały jego realizację. Na wiosnę wbijamy pierwszą łopatę!

16 

Park zabaw na wodzie!

Stopniowo modernizujemy należące do miasta łęczyckie place zabaw, nierzadko wspierając w tym celu lokalne wspólnoty mieszkaniowe. Podpisana umowa na budowę wodnego placu zabaw koło SP4 daje gwarancję realizacji tej inwestycji już w tym roku!

17 

Wspieramy inicjatywy obywatelskie

Doceniamy łęczycan, którzy mają swoje pomysły na funkcjonowanie naszego miasta – służy temu nie tylko budżet obywatelski, na który corocznie przeznaczamy ponad 100 tysięcy zł (w 2023 roku było to 180 tysięcy!) – ale także codzienne wsparcie dla stowarzyszeń i fundacji, które działają w Łęczycy, pragną zmieniać nasze miasto i rozszerzać jego ofertę kulturalną, rekreacyjną czy społeczną.

Masz do nas pytanie?

5 + 8 =